Vücutta Siğil

Siğiller, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu deride iyi huylu (kanserli olmayan) lezyonlardır. Vücudun herhangi bir yerinde görünebilirler ve en çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülürler. Ayak tabanında gelişen bazı siğillerin dışında çoğu siğil ağrısızdır.

Bununla birlikte, tüm siğiller oldukça bulaşıcıdır. El sıkışma gibi gündelik temas yoluyla bile vücudun bir bölümünden diğerine ve bir kişiden diğerine kolayca yayılabilirler. Kendi başlarına yok olabilirler, ancak lazer gibi prosedürlerle de tedavi edilebilirler.

Siğiller sadece onlara bakarak tanımlamak kolaydır. İyi huylu olmalarına rağmen, çok nadir durumlarda siğillerin verrüköz karsinom adı verilen çok yavaş büyüyen bir kansere dönüştüğü bilinmektedir.

Vücudun herhangi bir yerinde görünebilirler, ancak en çok ellerin arkasında ve tırnakların yakınındaki parmaklarda, genellikle cildin kırıldığı bölgelerde görülürler.

Vücuttaki siğillerde sadece o bölgeyi uyuşturarak lazer ile siğili yok etmek mümkündür ancak sayı çok fazla ise genel anestezi altında tedavi tercih edilebilir. Diğer siğillerde olduğu gibi tekrarlama olasılığı söz konusudur. Tekrar siğil oluşursa yine aynı şekilde tedavi tekrarlanır.

Tekrarı (nüksleri) önlemek için genital siğillerde olduğu gibi önlemler burada da geçerlidir. Bu önlemler siğillerin koparılmaması, sigara içilmemesi, vücut bağışıklığının yüksek tutulmasıdır.


Silivride bulunan HPV Tedavi Merkezimizde vücuttaki siğiller için Lazer tedavisi yapılmaktadır.

Lazer ile Genital siğil yakma konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için
0 212 986 08 22 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Ağız İçinde Siğil
Ağız İçinde Siğil

HPV (Human Papilloma Virüsü) genital bölgede siğillere ve rahim ağzı kanserine neden olan son derece bulaşıcı ve sinsi bir mikroorganizmadır.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • Vücutta siğil
  • Vücuttaki siğili yakma
  • Vücutta siğil neden olur
  • Vücutta siğil tedavisi
Hemen Arayın