ASCUS Nedir?

Smear alındıktan sonra bazen sonucunuz ASC-US (askus) şeklinde gelebilir. ASC-US Atypical Squamous Cells of Udetermined Significance kelimelerinin kısaltılmış halidir ve mikroskopta izlenen epitel hücrelerinin bazı değişiklikler gösterdiğini, bu değişikliklerin kanser öncüsü mü (displazi) yoksa iltihabi bir değişiklik mi (inflamasyon) olduğunun anlaşılamadığı anlamına gelir. Yani patoloji uzmanı mikroskopta bazı hücreler görür ama bu hücreler displazi mi yoksa inflamasyon mu net olarak belli değildir. Bu durum ASC-US olarak isimlendirilir. ASC-US sonucu çıkan hastalara öncelikle antibiyotik tedavisi verilir ve iltihabi reaksiyon ihtimali ortadan kaldırılır.

ASC-US tanısı konulan hastalar antibiyotik sonrası tekrar değerlendirildiğinde son tanı en sık olarak squamoz metaplazi ve HPV ile ilişkili lezyonlar çıkar. ASC-US olan hastalarda bir diğer yaklaşım HPV DNA tiplendirilmesidir. Biyopsi sonucu CIN 2/CIN 3 olan hastaların %38’inde smear sonucu ASC-US tur. Sonucu ASC-US çıkan hastalar kendi haline bırakılırsa % 68.19’u normale döner, %7.13’ü HSIL’ e ilerler, %0.25’i ise kansere dönüşür. LSIL (CIN 1) sonucu gelen hastaların %83 kadarında HPV pozitifliği vardır. LSIL (CIN 1) olan hastaların %40-55’inde beraberinde HSIL (CIN2-CIN3) bulunabilmektedir.

Bende ASCUS çıktı. Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Normal şartlarda ASCUS sonucu çıkan bir hastaya öncelikle antibiyotik tedavisi veriyor ve 7-10 gün süren antibiyotik tedavisi sonrası tekrar smear alıyorduk. Smear sonucu da 7-10 günde çıkan hastada eğer tekrar ASCUS çıkarsa bu sefer HPV Testi alıyorduk. HPV testi sonucunun da 12-13 günde çıktığını düşünürsek, toplamda en iyi ihtimalle 25 günlük stresli bir süreç söz konusu.

Bu nedenle,

HPV Tedavi Merkezi olarak Smear testi sonucu ASCUS çıkan hastalarda “HPV Testi” ni erken dönemde yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü hastalarımıza uzun süreli stres yaşatmak istemiyoruz. Eğer HPV testi sonucu negatif çıkarsa demek ki serviksteki inflamasyon ya da enfeksiyon nedeni ile ASCUS çıktığını anlamış oluyoruz, ardından tedavimizi veriyoruz ve rahatlıyoruz.

Aldığımız HPV Testi sonucunda HPV 6, HPV 11 gibi düşük riskli bir HPV türü çıkarsa yine rahatlıyoruz ve HPV tedavisini planlayıp hastayı 1 yıl sonra kontrole çağırıyoruz.

HPV Testi sonucu HPV 16, HPV 18, HPV 31, HPV 33 gibi yüksek riskli HPV tiplerinden birisi çıkarsa o zaman bir sonraki aşamaya geçip hastaya kolposkopi yapıyoruz.

HPV Tedavi Merkezi’nde yaptığımız HPV Testi ile tüm HPV tiplerini tespit edebilmekteyiz. Gerekli durumlarda kolposkopi işlemi yapmaktayız.

Smear sonucunuz ASCUS çıktıysa 0 212 986 08 22 numaralı telefondan merkezimize ulaşabilir, HPV Testi Fiyatları ve Kolposkopi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
ASCH Nedir?
ASCH Nedir?

ASC-H yüksek riskli ( yüksek grade’li CIN 2 ve CIN 3 ) lezyonların dışlanamadığı atipik hücrelerin var olduğunu gösteren smeardir.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • asc-h nedir
  • asc-h ve kanser
  • asc-h ve hpv
  • asc-us nedir
  • ascus nedir
  • ascus hangi durumlarda görülür