HPV Aşısı

HPV aşıları koruyucu özellikte olup rekombinant teknoloji ile üretilmektedir. Ülkemizde Rahim Ağzı Kanseri Aşısı olarak da bilinmektedir. Aşının içerisinde bağışıklık sistemini uyaran virüs benzeri partiküller bulunur. Bu virüs benzeri partiküller DNA içermez, enfeksiyon oluşturmaz, kansere neden olmaz, güçlü bir bağışıklık oluşturur.


Ülkemizde üç çeşit HPV aşısı ruhsatlı olarak bulunmaktadır.


İkili HPV Aşısı

İkili HPV Aşısı HPV Tip 16 ve HPV Tip 18 için virüs benzeri partikül içermektedir. İkili aşı sadece kanserojen HPV tiplerine karşı etkilidir, genital siğillere karşı etkisizdir. Bir müddettir piyasada bulunmamaktadır.


Dörtlü HPV Aşısı

Dörtlü aşı içerisinde HPV Tip 6, HPV Tip 11, HPV Tip 16 ve HPV Tip 18 için virüs benzeri partikül içerir. HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 genital siğillerin %90'ından sorumludur. Dörtlü aşının HPV tip 6 ve 11 e bağlı oluşan siğillere karşı %100 etkin olduğunu gösterilmiştir. HPV Tip 16 ve HPV Yip 18 serviks kanseri riskini en fazla artıran HPV tipleridir.


Dokuzlu HPV Aşısı

Bu aşı HPV Tip 6, HPV Tip 11, HPV Tip 16, HPV Tip 18, HPV Tip 31, HPV Tip 33, HPV Tip 45, HPV Tip 52, HPV Tip 58’e karşı koruyucudur. HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 genital siğillerin %90'ından sorumludur. Dörtlü aşının HPV tip 6 ve 11 e bağlı oluşan siğillere karşı %100 etkin olduğunu gösterilmiştir. HPV Tip 16, HPV Tip 18 serviks kanseri riskini en fazla artıran HPV tipleridir. HPV Tip 31, HPV Tip 33, HPV Tip 45, HPV Tip 52, HPV Tip 58 tipleri de kanser riskini artıran tiplerdir.


HPV Aşısı Nasıl Yapılır

HPV Aşıları intramusküler yani kas içine yapılır. Omuz ya da bacaktan yapılabilir. Kliniğimizde aşıları sol omuzdan uygulamaktayız.


HPV Aşısı Doz Aralıkları

İkili aşı 9-14 yaş grubunda 0 ve 6 aylarda iki doz, 15 yaş ve üzerinde 0-1 ve 6 aylarda 3 doz uygulanır.


Dörtlü aşı ve dokuzlu aşı ise 9-14 yaş arası bireylere 0-6 aylarda 2 doz, 15 yaş ve üzeri bireylerde 0-2 ve 6 aylarda 3 doz uygulanır.


HPV Aşısı Riskli Mi

HPV Aşısı güvenli aşılar sınıfındadır. Yan etki riski çok düşüktür. Çok nadiren enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, hafif ateş görülebilir.


Gebelik ve Emzirme Döneminde HPV Aşısı

HPV Aşıları gebelikte uygulanmaz. Emzirme döneminde aşı uygulamasının herhangi bir sakıncası yoktur. Aşılama programı yapılırken gebelik planlama durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü dozlar arasındaki sürenin uzaması aşı şemasının bozulmasına neden olur. Şemanın bozulduğu durumlarda aşılamaya en baştan başlamak gerekmektedir.


HPV Aşısı Erkeklere de Yapılır

HPV virüsü cinsiyet ayrımı yapmaz. Kadını ve erkeği birlikte enfekte eder. HPV ile mücadelede her iki partnerin birlikte tedavi edilmesi çok önemlidir. Dolayısı ile erkeklerin de HPV Aşısı olması şarttır. HPV aşısı 87 Ülkede ulusal aşı programına alınmıştır. 68 ülkede sadece kızlara yapılırken, 19 ülkede hem kızlara hem de erkeklere yapılmaktadır.


HPV Aşısı Nerede Yapılır

HPV Tedavi Merkezimizde hem dörtlü hem de dokuzlu HPV aşısı uygulanmaktadır. Merkezimizde hastalarımızın aşı zamanlaması tarafımızca takip edilmektedir. Aşı zamanı gelen hastaları arayarak doz hatırlatmalarını yaparak gecikmeleri engellemekteyiz.


HPV Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • HPV Aşısı için yaş sınırı yoktur. 45 yaşının üzerinde olsanız da HPV Aşısı olabilirsiniz.
 • HPV Aşısının Genital siğil tedavisi sonrasında genital siğil tekrarlarını azalttığı ve HPV'nin vücuttan eliminasyonunu olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.
 • Bu amaçla, daha önce HPV enfeksiyonu ve genital siğil hikayesi olan ve halen HPV taşıyıcısı olan hastalara da HPV aşısı uygulanır.
 • HPV Aşısı erkeklere ve 9 yaşından büyük erkek çocuklara uygulanabilir.
 • HPV Aşısı genital siğil sorunu yaşıyan partnerlere birlikte uygulanırsa HPV'nin vücuttan eliminasyon başarısı artar.
 • Dokuzlu HPV Aşısı Tip 6, Tip 11, Tip 16, Tip 18, Tip 31, Tip 33, Tip 45, Tip 52, Tip 58 e karşı antikor üretimini tetiklese de çapraz reaksiyon ile diğer HPV Tiplerine karşı da bağışıklık sağlar.
 • Bu nedenle, HPV Testi sonucunda hangi tip HPV çıkarsa çıksın, HPV aşısı olunuz.
 • HPV Aşısı kesinlikle kısırlık yapmaz.
 • HPV Aşısı el ve ayak siğillerine karşı etkisizdir.
 • HPV Aşısı ile diğer aşılar arasında 1 ay süre olması uygundur.
 • HPV Aşısı olduğunuz gün alkol alınmasında sakınca yoktur.
 • Aşının 2. dozu birinciden 1-2 ay sonra yapılır. 1. ve 2. doz arası 2 aydan fazla olmamalıdır. Eğer gecikme olursa 1. doz boşa gider ve aşılamaya en baştan başlanır
 • Aşının 3 dozu tamamlandıysa koruyuculuk %100'dür. Pekiştirme ya da rapel dozlara gerek yoktur. Ömür boyu bağışıklık sağlar.
 • Daha önce dörtlü HPV aşısı olanlar, son dozun üzerinden 1 yıl geçtikten sonra dokuzlu aşıyı olabilirler.
 • Daha önce 4 lü aşının ilk dozunu olanlar kalan dozları dokuzlu aşı ile tamamlayabilir, ancak bu istisnai bir durumdur. Ayrıntılı bilgi almak için merkezimiz ile irtibata geçmenizi öneririz.
 • Aşılanmaya yeni başlayacaklar için, daha geniş etki spektrumuna sahip olduğu için dokuzlu aşının dörtlü aşıya tercih edilmesi uygundur.

HPV Aşısı Fiyatı

HPV Aşısı fiyatı dönemsel olarak farklılık göstermektedir. Nadiren fiyatı düşmekte, çoğunlukla enflasyon oranları ile artmaktadır. Sağlık Bakanlığı kuralları gereği sitemizde HPV Aşısı fiyatı paylaşamamaktayız.


HPV Aşısı olmak için 0 212 728 63 61 numaralı telefondan HPV Aşısı fiyatı öğrenebilir ve aşı randevusu alabilirsiniz.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
LEEP Nedir?
LEEP Nedir?

LEEP Rahim ağzının elektrokoter işlemi ile halka şeklinde çıkarılması demektir.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
 • hpv aşısı
 • hpv aşısı yapan yerler
 • aşı hpv den koruru mu
 • hpv aşısı fiyatı
 • hpv aşıları nelerdir