HPV Virüsünün Yapısı

Dünyada virüs ya da bakteriler tarafından oluşturulan tüm kanserlerin yüzde 5’inin HPV virüsü ile oluştuğu bilinmektedir. HPV genellikle vücuda girdikten sonra ortalama 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açmasına rağmen bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. HPV virüsü günlük yaşamda siğil virüsü olarak da adlandırılmaktadır. Siğiller en sık genital bölgede görülse de vücudun her yerinde görülebilir. Genital bölgede görülen siğillere tıbbi literatürde genital siğil, halk arasında kasık siğili isimleri verilmektedir.

Cinsel olarak aktif kadınların %75’inin hayatlarının bir döneminde siğil virüsü ile enfekte olacağı yani HPV enfeksiyonu geçireceği tahmin edilmektedir. Siğil virüsü ile enfekte olmak demek genital siğil ya da kasık siğili oluşacağı anlamına gelmez. Bazen siğil olmadan da HPV enfeksiyonu geçirilmektedir. Sevindirici olan ise HPV’ nin %80-90’ı vücuda girdikten sonra yaklaşık 1-2 yıl içerisinde vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilmektedir. Genital siğil virüsünün çok az bir kısmı vücutta gizli olarak kalmakta ve bağışıklık sistemin zayıflaması durumlarında aktifleşmekte ve genital siğile ve hücre çoğalmalarına yol açabilmektedir.

Kansere sebep olan tipteki HPV (tip 16 ve tip 18 gibi) vücuda girdikten sonra kanser oluşma süreci 10-15 yıl gibi uzun bir süre almaktadır. HPV virüsünün bazı tipleri sadece siğile sebep olurken bazı tipleri hem genital siğil hem de kansere sebep olmaktadır.
<>

Normalde siğil yapan HPV tipleri kanser yapmasa da beraberinde birden çok HPV bulaşma ihtimali olabileceği için HPV tiplemesi yapılıp HPV’ nin yüksek riskli mi yoksa düşük riskli mi olduğu belirlenmelidir.

Kasık siğili ve genital bölgede siğil şikayetleri ile merkezimize başvuran hastalardan aldığımız örneklerde çoğunlukla birden çok siğil virüsü tipine rastlamaktayız.

Vücudun genital bölge dışında diğer yerlerinde siğile neden olan siğil virüsü tipleri tesadüfen kasık siğili şeklinde belirti verebilir. Bu durumda siğil virüsünü tiplendirdiğimizde genital bölgede enfeksiyon yapan 40 tipten farklı bir siğil virüsü tipi sonucu gelebilir. Genital bölgede enfeksiyon yapan siğil virüsü tipi dışındaki tiplerin (bunlarda universal olarak sonuç gelmektedir) kanser yapma ihtimali çok çok düşüktür.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
HPV Genel Bilgiler
HPV Enfeksiyonu Nedir?

HPV (Human Papilloma Virüsü) genital bölgede siğillere ve rahim ağzı kanserine neden olan son derece bulaşıcı ve sinsi bir mikroorganizmadır.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • Genital Siği
  • Kondilom
  • Genital siğil nasıl bulaşır