HPV Enfeksiyonu Nedir?

HPV (Human Papilloma Virüsü) genital bölgede siğillere ve rahim ağzı kanserine neden olan son derece bulaşıcı ve sinsi bir mikroorganizmadır. Hastalık tekrarlayıcıdır. Bazı durumlarda kronikleşebilir ve bağışıklığın azaldığı durumlarda tekrar tekrar ortaya çıkabilir.

HPV Enfeksiyonu neden önemlidir?

Son yıllarda HPV enfeksiyon sıklığında son derece hızlı bir artış gözlenmektedir. Bu hızlı artış virüsün çok kolay bulaşabilmesi sebebiyledir. HPV genital siğillere sebep olur ve genital siğil en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Bir kadının yaşamı boyunca HPV ile enfekte olma ihtimali %75’dir.

Smear testim normal çıktı yine de HPV taşıyor olabilir miyim?

Smear testiniz normal olsa bile 35 yaş altında HPV ile enfekte olmuş olma ihtimaliniz %25’dir. Smear testinizde bir sorun varsa HPV taşıyor olma ihtimaliniz %50,2’dir.

HPV Enfeksiyonu Olduğumu Nasıl Anlarım?

Enfeksiyonun birçoğu belirtisiz ya da hafif belirtiler ile seyretmektedir. Belirti verdiğinde ise genellikle genital bölgede siğil şeklinde belirti verir. Siğil şeklinde belirti vermeden rahim ağzına yerleşip sinsi bir şekilde rahim ağzı kanserine sebep olması bu virüsün en kötü özelliğidir.

PCR yöntemi ile rahim ağzından smear şeklinde bir sürüntü alarak HPV virüsü taşıyıp taşımadığınızı belirleyebilmekteyiz. Virüsün DNA’sını tespit ederken aynı zamanda hangi tip virüsü taşıdığınızı da belirleyebilmekteyiz. Örneğin Tip 6 ve Tip 11 taşıyorsanız sadece genital siğile neden olur, kansere neden olma ihtimali son derece düşüktür ama tip 16 ve tip 18 taşıyor olmanız rahim ağzı kanseri açısından risklidir ve maalesef en sık görülen HPV tipi %32 ile HPV Tip 16 ‘dır .Bunu %17 ile HPV Tip 6 izler. HPV Tip 11 sıklığı %9, HPV Tip 18 sıklığı %6’dır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
HPV Genel Bilgiler
HPV Yaygın mıdır?

HPV enfeksiyonu malesef çok yaygın bir hastalıktır. Bir kadının yaşamı boyunca HPV ile enfekte olma olasılığı %75 ’dir.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • Genital Siği
  • Kondilom
  • Genital siğil nasıl bulaşır
Hemen Arayın