Eşimde HPV Var !

Erkekte HPV tespit edildiğinde kadına hemen HPV DNA testi yapılması gerekmektedir. Test sonucu çıktığında çıkan sonuca göre tedavi ve takip protokolleri belirlenmelidir. Eğer düşük riskli HPV tipleri çıkarsa, ya da HPV tespit edilmeze hemen aşı uygulanmalı ve HPV olan eşin tedavisi bitene kadar çiftler prezervatif ile korunmalıdır. Yüksek riskli HPV tespit edilirse kolposkopi yapılmalı gerekirse biyopsi ve sıkı takip protokolleri ile hasta rahim kanserinden korunmalıdır.

Kadında HPV tespit edildiğinde erkeğe HPV DNA testi yapıp yapmama konusu tartışmalıdır. Erkeğe aşı yapılması konusu da halen tartışılmaktadır. Şu bilinmektedir ki erkeğin 9-26 yaşları arasında aşılanması viral geçişi önlemekte ve penis, baş boyun,anal kanal kanserlerinden korumaktadır.

Eşlerden birinde HPV varlığı çiftler arasındaki ilişkinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Şu bilinmelidir ki HPV çoğunlukla cinsel yolla bulaşmaktadır. Uzun inkübasyon süresi ve virüsün vücutta uzun süre saklı kalabilmesi neden ile virüs çiftlerin birlikteliklerinden önce vücuda alınmış olabilir. Erkek şu anki ilişkisinden önce virüsü almış ve şimdiki partnerine/eşine bulaştırmış olabilir. Kadınlarda İlk enfeksiyonun bulguları bazen çok hafif seyrettiği için hiç fark edilmemiş olabilir ve şu anda meydana gelen lezyon ilk enfeksiyonun tekrarı olabilir.

Genital HPV' nin cinsel olmayan bulaşma şekli tartışmalı bir konudur. Cinsel olarak deneyimsiz genç kadınlar arasındaki çalışmaların çoğu (Andersson-Ellström ve diğerleri, 1994; Dillner ve diğerleri, 1999) HPV'nin cinsel olmayan bulaşmasının nadir ancak mümkün olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bir dizi çalışma HPV'nin zaman zaman cinsel aktivite dışındaki yollarla da bulaşabileceğini bildirmiştir. Olası cinsel olmayan yollar arasında dikey bulaşma, fomitler ve cilt teması bulunur (Pao ve ark., 1992; Cason ve ark., 1995; Winer ve ark., 2003, Mindel ve Tideman, 1999; Frega ve ark. 2003). Ağda ile bulaş olması mümkündür ama nadirdir. Ağda, virüsün içinde yerleştiği canlı hücreleri ciltten alıp, bir sonraki ağda işleminde tahriş ettiği cilt bölgesine ekim yaparak virüsü bulaştırma riski taşır.

Çiftlerin birbirini suçlamadan önce bu ihtimallerin de söz konusu olabildiğini bilmesi gerekir


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Şüpheli İlişkim Oldu Ne Yapmalıyım
Şüpheli İlişkim Oldu!
Ne Yapmalıyım?

Şüpheli bir ilişki bulaş olup olmadığını anlamak için ilişkiden 1 hafta sonra HPV DNA testi yaptırmanızı öneririz.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • hpv herkeste var
  • hpv li çiftler
  • eşimde hpv çıkarsa
  • hpv kadından erkeğe geçer mi
  • hpv nasıl temizlenir
  • hpv virüsü erkeğe nasıl bulaşır
  • hpv virüsü hemen bulaşır mı