Peniste Siğil

Siğiller, HPV virüsünün vücuda girmesinden sonra oluşan ciltten kabarık lezyonlardır. Farklı görüntülerde kendilerini gösterebilirler. Bazen sadece et beni şeklinde tek bir tane olabileceği gibi çok sayıda da olabilir. Penisteki siğiller daha çok penisin kök kısmında bulunurlar. Penisteki siğiller eğer ihmal edilirse, koparılırsa, jilet ile kesilirse, etkin olmayan ilaçlar ile evde kendi kendine tedavi etmeye çalışılırsa çoğalır ve çoğaldıkça tedavisi zorlaşır ve genital bölgedeki virüs yükü artar.

Peniste et beni olması çok nadir görülen bir durumdur. Eğer cinsel olarak aktif bir bireyseniz ve peniste sonradan çıkan et benine benzer oluşumlar görürseniz bu lezyonlar büyük ihtimalle siğildir. Penisteki siğiller eğer yüksek riskli HPV türleri nedeni ile meydana gelmişse penis kanseri riskinde artış olur.

Penisteki siğiller yayılıp makat bölgesine de geçebilirler. Eğer makatta siğil oluşursa anal kanser riski artar.

Penisteki siğillerin hangi HPV tipi tarafından oluşturulduğunu bilmek önemlidir. Yüksek riskli olan HPV nin tespiti sonrasında yapılacak kontroller ile penis kanseri ve anal kanser önlenebilir.

Penisteki siğiller bütün siğillerde olduğu gibi tedavi edilir. Penis cildi ince olduğu için koter ve kriyoterapi ile yapılacak tedaviler ağrılı olabilir ve işlem sonrasında iz kalabilir. Bu nedenle penisteki siğilleri tedavi etmek için lazer ile siğil tedavisi seçeneğini tercih etmekteyiz.

Penisteki siğiller lokal anestezi ile uyuşturulur ve ardından siğilden HPV DNA örneği alınır. Sonrasında da fraksiyonel lazer ile siğiller yok edilir. İşlem sonrasında nüksleri önlemek için sigaranın bırakılması önemlidir. HPV aşısının yapılması gerekir. HPV aşısı HPV nin vücuttan ve nükslerin azaltılması açısından önemlidir. Siğiller bir müddet tekrarlayabilir ama kararlı ve doğru tedavi ile HPV virüsü vücuttan atılabilmektedir. Pinpon etkisinin olmaması için en az 6 ay prezervatif kullanılmalıdır.

Siğillerin tekrarlaması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Siğillerin koparılması, kesilmesi daha da fazla yayılıma sebep olup bütün tedavinin sil baştan başlamasına sebep olacaktır.

Peniste siğil varsa, kadın partnerde siğil olmasa bile HPV testi yapılması çok önemlidir. Yüksek riskli HPV ler kadınları erkeklerden daha fazla etkiler.

Silivride bulunan HPV Tedavi Merkezimizde penisteki siğiller fraksiyonel lazer ile tedavi edilmektedir.

Lazer ile penis siğilleri tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için 0 212 986 08 22 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Vajinada Siğil
Vajinada Siğil

Vajina siğilleri yüksek riskli HPV türleri nedeni ile meydana gelmişse rahim ağzı (serviks) kanseri riskinde artış olur.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • Peniste siğil
  • Penis siğili
  • Penisdeki siğili yakma
  • cinsel organda siğil