Siğil Tedavisi

Lazer ile Siğil Tedavisi ( Lazer ile Siğil Yakma )

Fraksiyonel karbondioksit lazer ile genital siğilin buharlaştırılması ve bu sayede yok edilmesi son derece etkin, başarılı ve nüks oranı düşük bir tedavi seçeneğidir. Siğil geniş tabanlı ise siğil tedavisi işlemi öncesi lokal anestezi gerekebilir. Genital siğil çok yaygınsa, lokal anestezi uygulamak için uygun şartlar yoksa genel anestezi ile de genital siğil tedavisi gerçekleştirilebilir. Siğil tedavisi ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi yara izi kalıp kalmayacağıdır. Elektrokoter ile siğil yakma şeklinde yapılan genital siğil tedavisinde cilt renginde değişim ve yara izi kalma ihtimali vardır ancak lazer ile siğil tedavisinde yara izi kalma ihtimali, ciltte renk değişikliği olma ihtimali çok düşüktür. Bir diğer avantaj, lazerin siğili elektrokotere göre daha kontrollü bir şekilde, çevresindeki normal cildi yakmadan yok edebilme yeteneğidir. Fraksiyonel lazerin dezavantajı, cihaz fiyatının yüksek olması ve bu sebeple her klinikte mevcut olmamasıdır. HPV tedavi merkezinde fraksiyonel karbondiokasit lazer ile siğil tedavisi yapılabilmektedir.Elektrokoter ile Siğil Tedavisi
( Elektrokoter ile Siğil Yakma )

Elektrokoterizasyon ile siğil tedavisi (siğil yakma işlemi olarak da bilinir), elektrik akımı ile siğili yakarak yok etme prensibi ile çalışan bir yöntemdir. Özellikle dış genital bölgede, penis kökünde, makat çevresindeki küçük lezyonlar için uygundur. Ancak skar dokusu oluşturabilmesinden dolayı ve ciltte renk değişikliği yapabilmesinden dolayı tercih edilme oranı azalmakta ve yerini fraksiyonel lazere bırakmaktadır. Ayrıca bu yöntemin diğer bir dezavantajı ise işlem sonrası ağrının fazla olması ve en küçük işlemler için bile anestezi gerektirmesidir. Genital siğil tedavisi işlemi öncesi siğillerin yaygınlığına göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi tercih edilebilir. Siğiller elektrokoter ile yakılır ve yok edilir. İşlem sonrası ağrı kesiciler ve lokal anestetik etkili kremler kullanılır.


Radyofrekans ile Siğil Tedavisi ( Radyo Dalgaları ile Siğil Yakma )

Radyofrekans ile siğil tedavisi (radyocerrahi olarak da bilinir) radyo dalgaları aracılığı ile siğili buharlaştırarak tahrip edilmesi işlemine verilen isimdir. Vücudun her bölgesinde güvenle kullanılabilecek bir yöntemdir. Skar dokusu oluşturma ihtimali elektrokotere göre düşüktür. Fraksiyonel lazerin olmadığı durumlarda ikinci tercih olarak kullanılabilir. Genital siğil tedavisi işlemi öncesi siğillerin yaygınlığına göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi tercih edilebilir. Radyofrekans ile siğil tedavisi sonrası ağrı kesiciler ve lokal etkili kremler kullanılır.


Kriyoterapi ile Siğil Tedavisi ( Siğil Dondurma )

Siğil tedavisi seçeneklerinden bir diğeri siğilin dondurulmasıdır. Bir dokunun dondurulması o dokuda yanık şeklinde tahribat yapar. Bu mantıkla yapılan genital siğil tedavisinde siğillere sıvı nitrojen püskürtülmesi siğilin donması ve siğil dokusunun çürümesine yol açar. Nüks oranı diğer lokal tedavilerden farklı değildir. Tahribat etkisi sınırlı olduğu için aynı siğil için birden fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Kriyoterapi ile genital siğil tedavisi (siğil dondurma) yan etkileri ciltte kabarma, ülserasyon ile lokal doku yıkımı sonucu enfeksiyon ve ciltte renk kaybıdır. Nadiren kalıcı yara izi kalabilir. Kriyoterapi ile siğil dondurma tedavisinin en büyük dezavantajı dondurulan siğil dokusunun çürüyüp düşene kadar vücutta kalmasıdır. Bazen bu donma tam olmaz ve siğil düşmez. İşte bu durumlarda tekrar tekrar dondurma işlemi yapmak gerekebilir. Kriyoterapi ile siğil tedavisi gebelikte güvenli olarak kullanılabilir.


İlaç ile Siğil Tedavisi

İlaçlar ve kimyasallar ile genital siğil tedavisinde birçok seçenek bulunmaktadır. Bunların bir kısmı immün modülatör mekanizma ile bağışıklığı tetikleyerek bir kısmı da siğili tahrip ederek etki gösterir. İlaç ile siğil tedavisinin başarı oranları lazer ve radyofrekansa göre düşük olduğu ve sık tekrarlama oranları nedeni ile tarafımızca tercih edilmemektedir.


Silivri’ de bulunan HPV Tedavi Merkezimizde elektrokoter, kriyoterapi, radyofrekans ve kriyoterapi olmasına rağmen yüksek başarı oranı, daha az iz, daha az renk değişikliği, daha az tekrarlama oranı nedeni ile genital siğil tedavisinde fraksiyonel lazeri tercih etmekteyiz.

HPV tedavisi, genital siğil tedavisi, kasık siğili tedavisi konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için 0850 490 1 478 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
CIN 1,2,3 Nedir?
CIN 1,2,3 Nedir?

Yüksek riskli HPV virüsü tiplerini taşıyan her kadının kolposkopi yaptırması gerekmektedir, kolposkopi işlemi sırasında anesteziye gerek yoktur.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • Siğil nedir
  • Siğil nasıl oluşur
  • Siğil nasıl anlaşılır
  • Siğil nasıl yok olur
  • Siğil nasıl tedavi edilir
  • Siğil tedavisi
  • Siğil yaktırmak acıtır mı