ASCUS Nedir?

Smear alındıktan sonra bazen sonucunuz ASC-US (askus) şeklinde gelebilir. ASC-US Atypical Squamous Cells of Udetermined Significance kelimelerinin kısaltılmış halidir ve mikroskopta izlenen epitel hücrelerinin bazı değişiklikler gösterdiğini, bu değişikliklerin kanser öncüsü mü (displazi) yoksa iltihabi bir değişiklik mi (inflamasyon) olduğunun anlaşılamadığı anlamına gelir. Yani patoloji uzmanı mikroskopta bazı hücreler görür ama bu hücreler displazi mi yoksa inflamasyon mu net olarak belli değildir. Bu durum ASC-US olarak isimlendirilir. ASC-US sonucu çıkan hastalara öncelikle antibiyotik tedavisi verilir ve iltihabi reaksiyon ihtimali ortadan kaldırılır.

ASC-US tanısı konulan hastalar antibiyotik sonrası tekrar değerlendirildiğinde son tanı en sık olarak squamoz metaplazi ve HPV ile ilişkili lezyonlar çıkar. ASC-US olan hastalarda bir diğer yaklaşım HPV DNA tiplendirilmesidir. Biyopsi sonucu CIN 2/CIN 3 olan hastaların %38’inde smear sonucu ASC-US tur. Sonucu ASC-US çıkan hastalar kendi haline bırakılırsa % 68.19’u normale döner, %7.13’ü HSIL’ e ilerler, %0.25’i ise kansere dönüşür. LSIL (CIN 1) sonucu gelen hastaların %83 kadarında HPV pozitifliği vardır. LSIL (CIN 1) olan hastaların %40-55’inde beraberinde HSIL (CIN2-CIN3) bulunabilmektedir.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
ASCH Nedir?
ASCH Nedir?

ASC-H yüksek riskli ( yüksek grade’li CIN 2 ve CIN 3 ) lezyonların dışlanamadığı atipik hücrelerin var olduğunu gösteren smeardir.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • asc-h nedir
  • asc-h ve kanser
  • asc-h ve hpv
  • asc-us nedir
  • ascus nedir
  • ascus hangi durumlarda görülür