Genital Siğil ( Kondilom )

HPV virüsü nedeni ile genital bölge cildinde ya da mukozasında, beyaz gri renkte meydana gelen kuru kabarcıklara genital siğil denir. Genital siğilin tıbbi terminolojideki karşılığı kondilomdur. Genital siğil toplumda çok yaygın gözlenen, çoğunlukla cinsel yolla, nadiren de cinsel olmayan yollarla bulaşan bir hastalıktır. HPV virüsünün genital siğile sebep olan 40 farklı tipi vardır. Genital siğil Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 6 milyon kişiye bulaşmakta ve ciddi bir toplum sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.


Genital Siğil

Genital siğil HPV virüsü vücuda girdikten genellikte 3-4 ay sonra ortaya çıkar. HPV virüsünün kuluçka süresi 2 hafta - 2 yıl arasında değişmektedir. HPV virüsü kuluçka dönemini geçirdikten sonra ilk belirtisi kadınlarda vajina çevresinde, erkeklerde penis ve çevresinde meydana gelen siğillerdir.

HPV travmaya maruz kalan ciltten bulaştığı için genital siğiller özellikle ilişki esnasında sürtünmeye daha çok maruz kalan bölgelerde bulunma eğilimindedir. Bu bölge kadınlarda vajina girişi ile makat arasındaki bölge, erkeklerde penis başı, sünnet derisi ve penis köküdür.

Genital siğiller mukozal yüzeylerde (vajina ve çevresi, penis idrar yolunun içi gibi) eldiven parmakları benzeri şeklinde etraf doku ile benzer renkte siğiller olarak da karşımıza çıkabilirler. Bazı vakalarda siğiller ülseratif ve karnabahar görünümlü lezyonlar şeklinde yavaş gelişim göstererek etraf dokuya yayılabilir.

Genital siğiller genellikle ağrısız, kaşıntıya sebep olan, koparılırsa ya da jiletle kesilirse kanayan yapıdadır. Çoğalmaya meyilli olabileceği gibi bazen yıllarca aynı boyutta da kalabilir. HPV genital bölgede diğer klinik görüntüsü ise papillomlardır. Bölgedeki renk pigmentlerine olan etkisi ile beyaz veya kırmızı olabilirler. Yavaş büyüyen bu lezyonlar genellikle koyu renkli olup bazen saplı olabilmektedirler.

Genital siğillerin nasıl bir seyir izleyeceği kişinin bağışıklık yanıtına ve virüsün tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yüksek riskli HPV tipleri düz genital siğillere yol açabileceği gibi genital siğil olmaksızın da HPV enfeksiyonu gelişmiş olabilir. Burada HPV virüsü rahim ağzı hücrelerine yerleşerek gizli kalabilir, uzun yıllar içerisinde serviks kanserine (rahim ağzı kanseri) sebep olabilmektedir.

Genital siğil bazen molluscum contagiosum ile karışabilir. Alınacak HPV DNA testi ile lezyonun genital siğil olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Genital siğil tanısı konduktan sonra hiç vakit kaybetmeden tedavi aşamasına geçilmelidir. Genital siğil tedavide birçok yöntem mevcuttur. Yöntemlerin ortak özelliği siğili tahrip etmek üzerinedir. Siğili ve aynı zamanda bazal membranı yeterince tahrip etmek ilk önceliğimiz olmalıdır. Tahribatı yaparken aynı zamanda ciltte iz (skar) bırakmadan iyileşmesi sağlanmalı ve hastaya fazla ağrı hissettirmemelidir. Bütün bu şartları sağlayan tedavi seçeneği lazerdir. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile genital siğil tedavisi etkinliği kanıtlanmış, ağrı, nüks ve iz bırakma ihtimali düşük olan en etkili tedavi seçeneğidir.


Genital Siğil Belirtileri

HPV enfeksiyonlarının çoğu belirti vermez. Belirti verecekse bu genellikle genital bölgede siğil şeklinde olur. Genellikle de enfeksiyonların çoğu kendiliğinden gerilemekte, vücuttan atılamayanlar ise kanser öncüsü lezyonlara ve kansere neden olabilmektedir. Genital siğiller, genital cilt ve mukozada görülürler ve genital kondilom olarak da isimlendirilirler. Siğiller özellikle tahrişin olduğu yerlerde, kadında vajina girişinde, erkekte penis sünnet derisi kısmında daha sık gözlenir. Kondilomlar vulva, vajina makat arasındaki bölge, makat, vajina ve rahim ağzında görülür. Bu bölgelerde düz, yassı, saplı veya sapsız oluşumlar şeklinde gözlenirler. Siğiller deri, ağız ve boğazda da görülebilmekte ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yüksek riskli HPV tipleri rahim ağzı hücrelerine yerleşip belirti vermeden uzun yıllar kalabilirler ve bu hücrelerde kansere dönüşüm riskini artırırlar.


Genital Siğil Kanser Yapar mı?

Dünyada virüs ya da bakteriler tarafından oluşturulan tüm kanserlerin yüzde 5’inin HPV virüsü ile oluştuğu bilinmektedir. HPV genellikle vücuda girdikten sonra ortalama 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açmasına rağmen bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. HPV virüsü günlük yaşamda siğil virüsü olarak da adlandırılmaktadır. Siğiller en sık genital bölgede görülse de vücudun her yerinde görülebilir. Genital bölgede görülen siğillere tıbbi literatürde genital siğil, halk arasında kasık siğili isimleri verilmektedir.


Genital Siğil Tedavisi


Elektrokoterizasyon (siğil yakma işlemi olarak da bilinir), elektrik akımı ile siğili yakarak yok etme prensibi ile çalışan bir yöntemdir. Özellikle dış genital bölgede, penis kökünde, makat çevresindeki küçük lezyonlar için oldukça iyi bir tedavi seçeneğidir. Ancak skar dokusu oluşturabilmesinden dolayı tercih edilme oranı azalabilmektedir. Ayrıca bu yöntemin diğer bir dezavantajı ise işlem sonrası ağrının fazla olması ve işlem için anestezi gereksinimidir. İşlem öncesi siğillerin yaygınlığına göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi tercih edilebilir. Siğiller elektrokoter ile yakılır ve yok edilir. İşlem sonrası ağrı kesiciler ve lokal etkili kremler kullanılır.

Silivride bulunan HPV Tedavi Merkezimizde Elektrokoterizasyon ile hpv tedavisi, genital siğil yakma operasyonları yapılmaktadır.

Elektrokoterizasyon ile Genital siğil yakma konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için 0850 490 1 478 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
HPV Dna Testi
HPV Dna Testi

Kadınlarda en sık görülen kanserler içerisinde yer alan rahim ağzı kanserlerinin taramasında kullanılan HPV DNA PCR testidir.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • Genital Siğil Nedir?
  • Kondilom ne demek?
  • HPV olup olmadığı nasıl anlaşılır?
  • Sigil ne kadar sürede ortaya çıkar?
  • Condyloma Acuminatum ne demek?
  • Genital Sigil
  • Kondilom
  • Genital sigil nasıl bulaşır