Makatta Siğil

HPV enfeksiyonu makatta siğil şeklinde de bulgu verebilir. Virüsü barındıran genital sıvıların makat bölgesindeki çatlaklara bulaşması neticesinde makat çevresinde ve hatta makat içinde siğillere neden olabilir. Anal ilişki sırasında makatta meydana gelen ufak çatlaklar ve tahrişler virüsün bulaşması için uygun ortam yaratır. Homoseksüel erkeklerde en sık bu şekilde lezyonlar izlenir. Bütün bunlara rağmen bir kişinin makatında siğil çıkması o kişinin anal ilişkiye girdiğinin göstergesi değildir. Anal fissür, uzun süreli kabızlık nedeni ile oluşan çatlaklara virüsün teması ile de bulaş olabilir. Yaklaşık 50000 kadın ve erkekte yapılan bir Danimarka çalışmasında özellikle anal kanser ile ilişkisi bariz olarak gösterilmiştir.

HPV enfeksiyonu makatta siğil şeklinde de bulgu verebilir. Virüsü barındıran genital sıvıların makat bölgesindeki çatlaklara bulaşması neticesinde makat çevresinde ve hatta makat içinde siğillere neden olabilir. Anal ilişki sırasında makatta meydana gelen ufak çatlaklar ve tahrişler virüsün bulaşması için uygun ortam yaratır. Homoseksüel erkeklerde en sık bu şekilde lezyonlar izlenir. Bütün bunlara rağmen bir kişinin makatında siğil çıkması o kişinin anal ilişkiye girdiğinin göstergesi değildir. Anal fissür, uzun süreli kabızlık nedeni ile oluşan çatlaklara virüsün teması ile de bulaş olabilir. Siğil makattaki çatlaklardan bulaştıktan sonra hemen belirti vermeyebilir. Bulaş olduktan 1-6 ay sonra belirti verdiğinde de genellikle makat ve çevresinde beyaz gri renkli, saplı veya karnabahar şeklinde kabarıklıklar oluşur. Bu siğiller makat çevresinde kaşıntı, kanama, akıntı ve ıslaklığa sebep olabilir.

Siğiller dağınık ve küçük olabildikleri gibi birbiriyle birleşip çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Makatta yerleşen siğiller bazen basur (hemoroid) ile karıştırılabilir ve hasta tarafından ihmal edilebilir. Makat bölgesinde siğil tespit edildiğinde bu siğillerin tedavi edilmesi ve bu siğile neden olan HPV virüsünün tipini belirlemek gerekir, zira yüksek riskli onkojenik olan virüslerle meydana gelen enfeksiyonlarda anal kanser riskinin arttığını biliyoruz. Yaklaşık 50000 kadın ve erkekte yapılan bir Danimarka çalışmasında özellikle anal kanser ile ilişkisi bariz olarak gösterilmiştir. Makatta siğil tek ve az ise sadece o bölgeyi uyuşturarak lazer ile siğili yok etmek mümkündür ancak yaygın ve kitle haline gelmiş anal siğillerde genel anestezi altında tedavi tercih edilir. Diğer genital siğillerde olduğu gibi tekrarlama olasılığı söz konusudur. Tekrar siğil oluşursa yine aynı şekilde tedavi tekrarlanır.

Tekrarı önlemek için genital siğillerde olduğu gibi önlemler burada da geçerlidir. Bu önlemler siğillerin koparılmaması, kanatılmaması, makat bölgesindeki kıllara jilet ya da ağda ile epilasyon uygulanmaması, sigara içilmemesi, vücut bağışıklığının yüksek tutulmasıdır.


Silivride bulunan HPV Tedavi Merkezimizde makattaki siğiller için Lazer ile hpv tedavisi, genital siğil yakma operasyonları yapılmaktadır.

Lazer ile Genital siğil yakma konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için
0850 490 1 478 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Ağız İçinde Siğil
Ağız İçinde Siğil

HPV (Human Papilloma Virüsü) genital bölgede siğillere ve rahim ağzı kanserine neden olan son derece bulaşıcı ve sinsi bir mikroorganizmadır.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • makatta siğil nasıl anlaşılır
  • makatta siğil için hangi doktora gidilmeli
  • makatta siğil bitkisel tedavi
  • makat siğili kremi
  • makat sigili kanser yapar mi
  • makatta siğil ameliyatı izle
  • cinsel organda siğil için hangi doktora gidilir